Salı, Mart 26, 2013

İrem Nemo'suna kavuşsun!

Biraz hüzünlü bir hikayem var bugün.

İrem'le biricik oğlu Nemo'nun hikayesi bu. İrem kim derseniz, kendi ağzından İrem: " Hayatı oğlu Nemoya kah kavuşup kah ayrı düşerek geçmiş, hukuk savaşı yorgunu, artık 40'lı yaşların son çeyreğinde, güçlü, yengeç, yeniden evlenecek kadar romantik, herşeye rağmen iyimser, mühendislik okumuş, ilaç sektöründe satınalma, lojistik, tedarik zinciri alanlarında yöneticilik yapmış, 2013 başında emekli olmuş bir anne. Şu yangın bir sönse, suluboya resim çalışmalarına başlayacağım. Kapaktaki fotoğraf da lise yıllarında, Bodrum-Gümbet'te ailemle tatilde, günleri iskelede roman okuyarak geçirdiğim, hayatı çok farklı hayal ettiğim günlerde ben..."

İrem'in bir bloğu da var. Bagdatcafe.. Ben İrem'i tanıyorum da üstelik. Bir gece yarısı Asortikciğimden gelen bir mail gördüm. Hadi ey anneler ayaklanalım, İrem'i Nemosuna kavuşturalım diyordu. İrem'i tanıdığımdan da hikayeyi biliyordum, İrem sevdiği adamdan çocuk yapma cesaretini göstermiş bir kadın, bir anne. Ama şiddetin başladığı yerde almış cocuğunu gitmiş, aslında pekte gidememiş, başlayan hukuk savaşlarının sonunda Nemo kah babada, kah ananede ve hatta sosyal kurumda kalmak süretiyle yıllar geçmiş, İrem  mücadelesine devam ediyor. Ama bu mücadelede sesini duyurmak için biz bugün yani 26 Mart'ta Türkiye saatiyle 10.00 ve 22.00'de sosyal medyada bu durumu paylaşan tivitler atacağız, facebook sayfalarımızda paylaşacağız, özellikle bu sesi Ayşe Arman'a duyurmaya çalışacağız ki İrem'in sesi daha güçlü çıksın. Bilsin ki tüm kadınlar, tüm anneler arkasında, attığı çılız gibi görünen çığlık aslında milyonların çığlığı!

Hadi bakalım pamuk eller klavyeye!

5 yorum:

fatma artan dedi ki...

of yaa ne hayatlar var şu dünyada. Allah yardımcısı olsun. çok üzüldüm ama en çok da nemoya üzüldüm. yaşanmamış kaç yıl....

BBGU dedi ki...

Merhaba Tanya,
Facebook sayfamda paylaştım, arkadaşlarımın da yaymaları için uyarıda bulundum. Ayşe Arman'a da mail gönderdim. Umarın sesimiz duyulur.
Kampanyadan haberdar ettiğiniz için teşekkürler.
Bilge

Asortik Krep dedi ki...

Zamanına bakmadan herkes bir kere paylaşsa ne güzel olur..Güzel yazın ve desteğin içinde teşekkürler..
Fikir Özlem'den çıktı-tastoli.blogspot.com - ama her anne bir gün böyle bir desteğe ihtiyaç duyabilir, zor zamanda yanında olmalıyız diye düşünüyorum.
Anne ile çocuğunun arasına kimse girmemeli, ne devlet ne de başka biri.Bir anne çocuğuna sahip çıkabilmek için 18 yaşına kadar beklemek zorunda değil.

balböcükleri dedi ki...

şimdi blogumda paylaştım.pc de pek beceriksiz olsamda işte elimden geldiği kadar.

Küçük Mucizem dedi ki...

Dilerim biran önce herkes istediği gibi bir hayata kavuşur. Böyle bir durumda çocuğa sorulmaz mı, kiminle yaşamak istediği? Küçük değil sonuçta.