Pazartesi, Kasım 21, 2011

Bezsiz Popo!

Çok minikti ilk tuvalet eğitimine başladığımızda, herkes ah yapma, daha çok minik dedi, bak sonradan sıkıntılar çıkacak dedi, zorlamadım ebette hiçbir zaman, hayatta hiç bir şeye zorlamayacağım gibi, ama anne baba olarak ne zaman çiş ve kakasını yapacağını hep bildik, tüm anne babalar gibi, ufak bir gözlem ve iletişim meselesinden ibaret bu iş sadece, o iletişimi çözdünüz mü, gerisi çorap söküğü gibi geliyor, ama biraz sabır mutlaka gerekli.

Ananeden kalma yöntemdir bu 40'ı içindeyken tuvalete tutmak, her seferinde yapmaz ama yaptığında dünyalar sizindir artık, iletişebildiğiniz için.Yukarıdaki fotoda henüz 1.5 aylıktı bizim oğlan. koca koca gözleriyle poturdarken.


Yılmadık, kendi oturmaya başladığında ara ara hep oturttuk tuvalete, bazen yaptı bazen yapmadı, ama hep sabrettik.


12 ayını doldurduğu zaman artık bahardı, ve adada biz bu bez işini bırakalım dedik, en azından uyumadığı zamanlarda, zaten adadayız, sıkıntı olmaz dedik, ve gerçekten de adada gündüzleri bezsiz gezmeye başladı, elbette adada baba çişi yapmayı öğrendi, ne zaman doğa onu çağırsa babasıyla bir ağaç dibine çişini bırakıverdi, hem de şen kahkahalarla, atlar, kediler ve köpekler gibi, ne de olsa en yakın arkadaşlarıydılar.


16 aylık gibiyken anakara İstanbul'a döndük, artık gündüzleri bezsizdi, geceleri denemeye cesaretimiz yoktu, caddedeki tüm tuvaletleri ezbere bilir haldeydik ama nedense geceleri bir türlü deneyemiyorduk. Artık o baktığı tuvalet kağıdı ile pipipsini de silmeyi öğrendi üstelik.

Ta ki bir gece twitterdan ben bir tweet atana dek, "oğlan geceleri beze hiç çiş yapmıyor acaba gece denesem mi?" diyene kadar, o kadar çok yüreklendirici yanıt aldım ki, yürü be kim tutar seni oğlum dedim, 18 aylıktı, o gün bugündür poposu bezsiz bizimkinin, krem yok, pişik yok, mis gibi bir popo var sadece.

Bu bezi bırakmadaki en önemli hadise bizim sabrımız ve cesaretimiz değildi, kumaş bez kullanıyor olmamızdı, malumunuz bu bebeklerin poposuna bağladığımız kimyasal bombalar bebeklere çişi hissettirmiyor, bu iyi midir kötü müdür bilemem ama rahat ettikleri kesin, kumaş bezde ise böyle bir özellik yok, ıslaksa ıslak popo, soğuksa soğuk, aynı ısıda kalmıyor, ve bu bebekler için bezden biran önce kurtulmaya sebep oluyor. Kumaş bezi her zamanki gibi şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu bezsiz popo yolculukğunda canla başla uğraşan ve hep destek olan biricik Sevgilime de elbette ki teşekkürü borç bilirim, beni hiç bir zaman yalnız bırakmadığı, baba çişlerinin tamamını yaptırdığı ve bundan hiç erinmediği için.

6 yorum:

Ersin dedi ki...

ne de iyi oldu yahu, bu yorumu yazarken bizimki içerde tuvalette hahhhaaa

sinem (adacim) dedi ki...

Süper ya kutluyorum hepinizi. Aferin Aliş'e.Bizimki hala tuvalet lafını duyduğunda koltuk aralarına saklanıp yapma aşamasında. Ne yapayım bu da böyle olsun diyorum.Abisi çabucak bıraktı ama Ayaz seviyor bezini, hem de çok:((

Tanya's dedi ki...

Sevgili,

Şahane oldu, bir ayı tamamladık kazasız, kakasız.

Tanya's dedi ki...

Sinemim,

Bırak beze yapsın, nasılsa bir gün bırakacak eheheh..bizimkisi kumaş bezden ötürü erken toparladı durumu.

Öperim çok.

nalan dedi ki...

Ne kadar akıllıca davranmışsınız.Ben de kızlarımı annemden öğrendiğim gibi kırkı çıkınca çişe tutmaya başladığımdan 1 yaşlarında bezden kurtulmuşlardı. İlk torunda her teşebbüsümüz ve tam çocuk alışırken elde olmayan kesintiler yüzünden istikrarlı davranamadık ama o da 18 aylıkken çişini araba formlu lazımlığını kapıp salonun ortasında işini görerek halletti. Şimdi sıra kız torunda. Ama o lazımlıktan kşla göz arasında kaçmakta usta.
Oğlunuz çok tatlı maşaallah.

Tanya's dedi ki...

Nalan,

Herkesin endişeli bakışları arasında oldu bunlar, ama ben ananeciyimdir. Ne varsa eskilerde var ve doğrusu onlarda.

Ben yolumdan ve tercihimden memnunum. Darısı diğer bezli popoların başına:)