Perşembe, Nisan 30, 2009

Sessizliğin tadını çıkarmak

Tubik yazmış bloğunda.."Enjoy the Silence" diye..tabi DM konseri ile ilgiliydi..bu bende uzundur yazmak istediğim bir yazıyı çağrıştırdı..Hindistan'da okula gittiğimizde yapmış olduğumuz sessizlik meditasyonu..diğer bir deyişle "mauna"..

Sessizliği neden yapıyoruz?..nedeni çok basit..içimizdeki düşünen sesi duyabilmek için aslında..yoksa içe dönüş..yüksek iç benliğimizle tanışma..içimizdeki Tanrıya ulaşmak için değil..sadece biz sustuğumuzda içimizdeki ses neler düşünüyor..neler diyor onu dinlemek..dinlemek ve dış dünyadan gelen tüm seslere..bazen rahatsızlıklara kulaklarımızı kapamak..konuşarak harcadığımız enerjiyi kendi bedenimizde ve zihnimizde tutmak...bir düşünsenize dert anlatarak ve dinleyerek ne kadar çok enerji sarfediyoruz..konuşmayarak ne kadar enerjik olabiliriz....bu uygulama hayat boyu değil elbette ama bizler gibi modern dünyada yaşayan insanlar tarafından ayda bir pazar günü yapılabilir mesela..çokta zor değil 24 saat telefonsuz..televizyonsuz...gazetesiz..radyosuz gecirmek...nasıl zinde oluyor insan bilemezsiniz.

Konuşmadan geçirdiğiniz diyelim 3 günün sonunda artık konuşma vakti geldiğinde sessizliğe o kadar alışıyorsunuz ve o kadar seviyorsunuz ki o yalın hali..hiçte düşünüldüğü gibi bıcır bıcır konuşayım formatına geçmiyorsunuz..geçemiyorsunuz..aksine daha az konuşup..daha az dinlemek..daha az sarfetmek..daha az tüketmek istiyorsunuz..ve sessizliğin keyfini çıkarıyoruz..."enjoy the silence"

Çevirmeden de şöyle bir alıntı yapayım istedim:

"Silence is not merely an absence of speech. It is a fullness of the mind; the mind filled with the flow of an energy stream rising from within. For such a silence one needs guidance, because there is a science to practicing silence that many are not aware of."

Swami Veda Bharati

44 yorum:

adacim dedi ki...

Ah be canım benim, ben o içteki sesi duymamak için bir sürü oyalanacak şey arıyorum kendime. Bir de onu iyice duymak için sussam...
Moral bozan şeyler fısıldıyor habire kulağıma. Böyle gürültü ettikçe onu da bastırıyorum.

Hadi onu geç benim bünye gördüğünü göstermeden, anlatmadan duramaz ki:))

mermaid dedi ki...

şehrin ışıklarını kapatmadan, yıldızları göremeyiz değil mi?

Tanya's dedi ki...

Sinemim,

Bir sussan belki aslında gürültüye gerek kalmayacak..duyamadığından sesini yükseltiyordur içerdeki..

Hadi senin bünye bu aralar değişim gösteriyor..8 ay sonra konuşalım senle..hahayt...daha da mı uzatsak yoksa?

Tanya's dedi ki...

Denizkızım,

Göremeyiz ya..hiç göremeyiz hemde..ışıklar kör eder bizi çünkü.

tubik dedi ki...

Denemekten korktuğum birşey olur bu.. Çünkü içimde ses değil sesler bandosu var sanki.. Hepsi birbirinden farklı..

Ya da bi sussam, acaba hepsini tek bir ses yapıp, dosyalara ayırıp, bahar temizliği gibi düzenleyebilir miyim acaba?

Merak uyandırıcı ancak zor sanki bir hayli?

enne dedi ki...

Çok ilginç olduğuna eminim. Denemek isterdim, konuşmadan durmak uyar da okumadan duramazdım herhalde. Kitap okumak da mı yasak? :)

zeya dedi ki...

Tanya ben çok meraktayım bu sessizlik konusunda ama kendimle başbaşa kalınca korkar kaçar mıyım bilinmez :):):):)

içimdeki ses kendini duyurmak için bağırıyor içimde özellikle geceleri etrafı susturup onu dinlemenin vakti geldi mi???

Adsız dedi ki...

tanyacım bende denemek istiyorum ama öyle beni benimle başbaşa bırakacak zaman dilimi yok:((

Tanya's dedi ki...

Tubik,

Bandoyu tek ses haline getirebilirsin..hepimizin içinde bando var..ama hiç fırsat vermiyoruz ki şöyle bir çalsın..boşaltsın içini bir sakinlesin.

Sonra dosyaları ayırırsın.

Tanya's dedi ki...

Enne,

Aaa kitap okumak var canım..sadece günlük hayattaki endişelerden uzak durmak mühim..radyo gazete ve televizyon o yüzden yok.

Tanya's dedi ki...

Zeyacım,

Kaçmazsın kaçmazsın..önce bir telaş oluyor..herşey..tüm düşünceler geliyor...gidecek yer olmadığından vazgeçip gidiyorlar..bir sakinlik..bir huzur hali geliyor insana..en güzel kısım da bu.

Eee bence geldi..sen uzundur meraktasın.

Tanya's dedi ki...

Zehracım,

Ah evin üç erkeği durumu var sende tabi..bilmem hani böyle erkekler okula işe gidince 2 saatle başlasan..kimbilir olur belki.

Öptüm.

SEDEN dedi ki...

Sesmiş enjoymuş şuymuş buymuşşşşş!!!! sabahtan beri içerde bangır bangır music dinliyo numara yapmasın!!!

o enjoyların silencesi var heee o işte bensiz "ekip olarak" gitceniz konserde çıkıcak acısı çok ararsın bu encoyları bu saylınsları!!!

ekip olarak hiç haz etmiyorum:)))
bir de birbirlerinin bloglarında nispetleşmeler ekip mekip!

bensiz ekip oldunuz demek taaaam ekip ruhları siziiiiiiiii!

Tanya's dedi ki...

Sedciğim,

Sensiz ekip olur muyuz biz hiç..sen asker yolu bekliyorsun..ertesi gün de geliyor ya..sen evde dinlen güzel güzel..

Bak biraz sessizlik yap sende..bir huzur bul..

Eee birde ben belki konser sonrası işe de gelmem...az daha kafa dinlersin..

Ekip ruhu delisi..

figoltx dedi ki...

Arada yalniz kalmayi ve kendimi, kendi içi sesimi dinlemeyi çok severim. Demekki bilmeden uyguluyormusum. Harika ya...
Bu arada Ist'de oturur ve Coca-Cola'da çalisirken, çok yogun ve çildirdigim bir dönemde Ersin beyin önderliginde Göztepe'de yoga seanslarina katilmistim birkaç kere. Hiç bahsettim mi daha önce?

Tanya's dedi ki...

Figoltxcim,

Budur işte..zaten ruh istiyor ve yaptırıyor bedene..

Aaaa..şaka gibi..hiç söylememiştin yahu..ben şimdi seni gösterir hocaya sorarım..bak senin talebe..benim okuldaş..afrikalı blogger diye.

SEDEN dedi ki...

ya ya tabi ekip ruhuymuşşş:)

Ya hepinizden sorucam bunun hesabını sen şimdi ordan beni oyalamaya çalışma asker masker diye:) ilk bılogır gel beni gır poartisinde hesap vercek o "çok ekibiz eğlenicez ekip ekip" diye burdan yayın yapan ekipdaşlar! taaam mı he!

Tanya's dedi ki...

Sedenciğim,

Zaten yağmur yağacak..tesisat çökecek..burnumuzdan gelecek...aa neden böyle yapıyosun..

maslahatgüzar dedi ki...

Bir ara kendimi sahile atıp, en ücra banka konuşlanıp, malak gibi denize bakardım, iç sesle baş başa. Sonrasında bir kendine gelmeler, bir kendini sevmeler, yumrukları masaya vurmalar filan. Aynı şey miydi bilmem :)

Tanya's dedi ki...

Tülincim,

Aynı şey elbette..kendi kendinle kalıp..tüm enerjini kendine veriyorsun..sevdiğin ve sevmediğin taraflarına...sonuç şahane..

Eee devam o zaman.

Ersin dedi ki...

sevgili sevgili ve sevgili talebem.. doğru algılama doğru bilgi verme güzel anlatımın için teşekkürler.
Daha iyisi olamazdı,sağol...

http://anka-yansimalar.blogspot.com/ dedi ki...

Sessizliği yaşamak,dinginliğin tadına varmak gibisi yok.Ben de uyguluyorum hayatın koşturmacasından kaçıp.İlaç gibi geliyor.Teşekkürler.

tubik dedi ki...

Şimdi ben burda Seden'e ithafen "sensiz ekip mi olur? olsa olsa eki olur, bi yanı eksik kalır" espirisi yapsam benden iyice nefret edicek...

Kimseden parti sesi çıkmıyor, ne zaman yapıciiz yaw? Yoksa ses ettiniz de ben yine mailime mi bakmıyorum, bi bakiim yaw?!?

cAg dedi ki...

Tanyacım, sen gelipte anlatınca biraz olsun yapmaya başladım, her olayda her konuşma öncesi, nasıl güzel bir şeymiş, insan bir süre sonra laf salatası yapıyormuş gibi geliyor, düşünüp konuşuyorum artık, saolasın varolasın...
Öptüüüm

Ersin dedi ki...

bu konuda tecrübeli biri olarak şunu söylemeliyim ki hiç bilmesek te konuşma en çok enerji kaybettiğimiz olgudur. genelde lafımızı dinletmek için yoğun çaba sarfederiz. başkalarını dinlemek yerine onun söylediklerine cevap hazırlama halinde bulunmamız ise ayrı bir handikaptır ve bu defa çift taraflı enerji kaybeder ve hatta söylenenin önemli bölümlerini bile kaçırırız. bunu da düşünmek lazım derim....

Tanya's dedi ki...

Sevgili,

Asıl sen saol varol..bana yolunu gösterdiğin..bıkmadan eğittiğin için.

Çook.

Tanya's dedi ki...

Ankacım,

Süpersin süper..bazen bir deniz kenarı..bazen bir vapur yolculuğu..bazen göl kenarında oturmak ve dinlemek ne kadar iyi geliyor değil mi insana?.

Sevgiler,

Tanya's dedi ki...

Tubikcim,

Yok hiç bir şey fayda etmez..odama gelip gelip ayakkap protestosu yapıyor..fırlatıp gidiyor..

Poarti bizaz bekler..biz haftasonu taşınıyoruz..yoksa ben sana mail atmam ararım hehehe.

Tanya's dedi ki...

Caglayancım,

Okudum okudum yazdıklarını ve yaptıklarını..sevgiliye de anlattım..hemde büyük bir memnuniyetle..bak az da olsa faydam oldu diye.

Hep düşünüp konuşsak ne iyi olur değil mi?

Öptüm.

Tanya's dedi ki...

Sevgili,

Enerji kaybı..hemde nasıl..senden ilk dinlediğimde yıllar önce hadi canım dedim..bıyık altından..uygulayınca ve görünce ne kadar tükendiğimizi vaaay. dedim..Hocam haklıymış..ve şimdi de uyguluyorum sayende.

Çook.

maslahatgüzar dedi ki...

Ersin Hocamın söylediklerini birinin eşime anlatması lazım, konuşmadığı anı boşa geçmiş sayarcasına konuşur. Her türlü ortamda sazı eline alma arzusu filan, alır da. Sonra yoruluyor garibim, çok yoruluyor. Dur nolur iki dakka diyorum ama dinletemiyorum :)

Tanya's dedi ki...

Tülincim,

Kap kocayı gel bize..sazı alalım elinden bir huzura kavuşturalım..ne dersin?

Şaka bir tarafa..konuşmak tüketiyor bizi..hele de dinlemeyene konuşmak..

Sen iyisi mi getir bize hehe.

maslahatgüzar dedi ki...

Tanyacığım getiririm getirmesine de bizimki öyle böyle değil, azılıdır, şeytan tüyü de vardır. Ersim Hocamı da seni de yoldan çıkarır, bundan korkarım :)

Bu postu konuşmak gibisi yok diye bağlarız sonra, sahiden :)

Tanya's dedi ki...

Tülincim,

Hahahyt cok güldüm..ee bırak adam keyif alıyorsa konuşsun yahu..biz dinleriz yinede..hehe.

Alamıyoruz yani sazı elinden..

Sibel dedi ki...

hosgeldiniz tanya..harika olmus geziniz yine,enerji okunuyor burdan...bende sevdigim programlardan birinde karsilasmistim bu tarz meditasyonla..kadincagiz icindeki sesleri dinlemeye daha fazla dayanamayip geri gelmisti...sessizligi seviyorum ama bu kadar guclu olup dayanabilirmiyim bilemiyorum ...kendine iyi bak,seni okumak buyuk keyif....

Tanya's dedi ki...

Sibelcim,

Hoşgeldik hoş...bazen o kadar yoruluyorsun ki günlük koşuşturmacalardan..o kadar sıkılıyorsun ki sesten ve gürültüden..sessiz kalabilmek için değil ama konuşabilmek için güçe ihtiyacın oluyor...Kısacası dayanabilirsin yahu hahayt..nedir ki?

Ersin dedi ki...

Sevgili Her zaman
... Talebe senin gibi iyi olunca hocalık kolay..

Sebnem'den dedi ki...

Seden'e huzur diliyorum:))))Hehe..
Ekip olaraktan...
Hangi ekip..
Konser ekibiiiiiiiiiiiiiii..

zilsizzarife'nin yeri dedi ki...

Hani ben bir ara konuşamamıştım ya o zamanlar iç sesimi dinlemekten yorulmuştum sanki.Dilekolay 25 gün sadece içim mırıl mırıl konuştu:)İyi haftalar:)

keLebek dedi ki...

Gerçekten denenmeli,yaratıcağı farklılık çok güzel ifade edilmiş..
nasıl bir dingilik olur,bu kadar yorgunken.

Tanya's dedi ki...

Sevgili,

Hep..çok..

Tanya's dedi ki...

Şebo..deme deme..öyle konser ekibi falan deme...aman diyeyim.

Tanya's dedi ki...

Zilsizciğim, Şerim,

AY hatırlıyorum ben..ama iyi gelmiştir yahu..ben seviyorum susmayı..kendimi dinlemeyi..arınmayı..

Tanya's dedi ki...

Sevgili Kelebek,

Eğer kendine ayıracak bir pazarın varsa dene mutlaka..bu kadar karmaşanın ortasında o kadar huzur ki.